Στην Πάτρα οι μαθητές της Α΄ & Β΄ PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 20 Μάρτιος 2014 19:49

Επέστρεψαν πριν λίγες ημέρες πλήρως ενθουσιασμένοι αλλά και "μεστοί" γνώσεων από την 4ήμερη εκπαιδευτική τους επίσκεψη οι μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων του Γεν.Λυκείου Δομενίκου.Οι μαθητές επισκέφθηκαν τους Δελφούς και το Αρχαιολογικό Μουσείο, όπου και ξεναγήθηκαν επαρκέστατα από το προσωπικό του χώρου.Στη συνέχεια και - έχοντας σαν αφετηρία την Πάτρα - ταξίδευσαν με τον οδοντωτό σιδηρόδρομο από το Διακοπτό στα Καλάβρυτα ζώντας φανταστικές εικόνες από το φαράγγι του Βουραϊκού ποταμού.Στα Καλάβρυτα επισκέφθηκαν τον χώρο της θυσίας των Καλαβρυτινών από τους Γερμανούς κατακτητές , την Ιερά Μονή Αγίας Λαύρας , όπου ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ύψωσε το λάβαρο της επανάστασης του 1821, καθώς και το Δημοτικό Σχολείο Καλαβρύτων , το οποίο συμμετέχει μαζί με το σχολείο μας στο European School Radio.

Το ταξίδι τους συνεχίσθηκε με επίσκεψη στον χώρο της Αρχ.Ολυμπίας και το αρχαιολογικό Μουσείο , όπου οι μαθητές ήλθαν σε επαφή με το αρχ.ολυμπιακό πνεύμα , και τελείωσε με ξενάγηση στη φανταστική Ναύπακτο και το παλιό κυκλικό λιμάνι της με τους δύο γραφικούς πύργους στην είσοδό του.Θαύμασαν επίσης το βενετσιάνικο καλοδιατηρημένο κάστρο με τις αλλεπάλληλες σειρές τειχών στην κορυφή του λόφου,που  είναι από τα πιο όμορφα της Ελλάδας και πραγματικό στολίδι για την πόλη. Δεν παρέλειψαν, τέλος , να επισκεφθούν και την Achaia Clauss που είναι το παλαιότερο οινοποιείο στην Ελλάδα και το έκτισε το 1854 ο βαυαρός Γουσταύος Κλάους.

Στην υπέροχη αυτή  επίσκεψη τους συνόδευσαν οι καθηγητές τους Φουνταρλή Αναστασία, Γκουγκουλιάνος Αδάμος  και Ζαχαριάς Χρίστος.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 20 Μάρτιος 2014 20:03

Μάιος 2024
ΚΔΤΤΠΠΣ
1234
567891011
12131415161718
262728293031

Με την υποστήριξη του Joomla!. Designed by: business hosting services cms hosting Valid XHTML and CSS.